ROK SZKOLNY 2020/2021

Wyniki szkolnego konkursu z języka angielskiego

Dnia 17.06 odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego „English master” zorganizowany przez Panią Agnieszkę Wronę. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w zakresie słownictwa i umiejętności komunikacyjnych. Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu:

I miejsce: Kacper Olchawa – kl IV

II miejsce: Szymon Gwiżdż- kl VI i Jakub Rosiek- kl VIII

III miejsce: Bartłomiej Olchawa – kl VI

Gratulujemy również pozostałym uczestnikom zdobycia wysokiej punktacji (Magdalena Pawłowska, Oliwia Dziedzic, Aneta Rębilas, Dawid Lipiński i Justyna Orzechowska).

Straż pożarna w naszej szkole

21.06.2021r w naszej szkole gościliśmy Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy.  Strażacy, w ramach projektu „Program Równać Szanse”,  zapoznali dzieci z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną i z zasadami bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Goście zademonstrowali jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym (resuscytacja krążeniowo-oddechowa, opatrywanie ran, układanie ciała w bezpiecznej pozycji, itd).

Dziękujemy serdecznie strażakom i zapraszamy w następnym roku szkolnym 🙂

Wycieczka do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach

W poniedziałek wybraliśmy się na szkolną integracyjną wycieczkę do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Grupy fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Od Czarownicy do Wąwozu Czarownic to najpopularniejsza trasa zwiedzania z przewodnikiem wszystkich wychodni Skamieniałego Miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od skałki Czarownica – według jednej z legend to kobieta, która została zamieniona w skałę za złorzeczenie księdzu spieszącemu z Najświętszym Sakramentem do chorego. Następnie ruszyliśmy w górę, szlak prowadzi wyłożoną kamieniem drogą do jedynego miejsca w rezerwacie, gdzie istnieje możliwość rozpalenia ogniska. Trochę dalej dochodzimy do Warowni Dolnej i Górnej. Dalej wyobraźnia podpowiada nam nazwy kolejnych skał. Rozpoznajemy bez problemu skały „Orzeł”, „Pianino”, „Pieczarki”, „Żółw”, „Piekiełko” i „Borsuk”. Napotykamy dalej kolejno niewielkie „Baranki” i ostro zakończone „Piramidy” – oberwane fragmenty większej skały zamykającej „Lisi Wąwóz”. Aby zwiedzanie nie było nudne dla uczestników wycieczki przewodnik przygotował zagadki, rebusy, krzyżówki, gry a wszystko to oczywiście z nagrodami. Po zwiedzeniu „Skamieniałego Miasta” udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Oglądaliśmy ciekawe ekspozycje fauny i flory eksponowanych dzięki multimediom. Mogliśmy posłuchać odgłosu zwierząt i popłynąć łodzią podwodną wzdłuż rzeki Białej poznając jej ekosystem. Muzeum w Ciężkowicach to jedno z najbardziej interesujących muzeów przyrodniczych w Polsce. Warto zobaczyć tę atrakcję turystyczno – edukacyjną naszej najbliższej okolicy.

Zdjęcia można obejrzeć w galerii 🙂

DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka w naszej szkole.
W tym roku Dzień Dziecka obchodziliśmy w naszej szkole 2 czerwca. Dzień ten połączyliśmy z podsumowaniem projektu „Inspiracje ze śliwką”, który realizowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Przygotowanie do tego Święta rozpoczęły się już dużo wcześniej. Uczniowie wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń przygotowywały pierogi z produktami lokalnymi. Młodsze dzieci miały okazję uczestniczyły w warsztatach cukierniczych a starsi krok po kroku poznawali recepturę na wspaniałe ciasto drożdżowe i je piekli.
Dzień Dziecka rozpoczęliśmy od rozgimnastykowania naszego ciała poprzez udział w Zumbie prowadzonej przez Panią Ewę Janisz. Następnie młodsze dzieci udały się do klas gdzie aby trochę ochłonąć wykonały prace plastyczne związane ze śliwką – naszą bohaterką kulinarną dzisiejszego dnia. Starsi uczniowie wzięli udział w konkursie matematycznym. Najlepsze wyniki w tym konkursie uzyskali Justyna Orzechowska 20p, Dawid Lipiński 20p, Julia Firlej 18p, Dawid Filipek 16p. Dzieci wzięły również udział w konkursie polonistycznym, którego celem było utworzenie krótkiej rymowanki o bohaterce kulinarnej naszego dnia. Uczniowie stworzyli naprawdę bardzo ciekawe i pełne humoru wersy. Wszyscy młodzi poeci zostali wyróżnieni w tych zmaganiach.
Ponieważ zbliżała przerwa śniadaniowa i wszyscy czuli już głód udaliśmy się na poczęstunek, który przygotowała Rada Rodziców i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Po posileniu się, wszyscy zebraliśmy się na boisku szkolnym gdzie odbyły się zmagania sportowe o tytuł „Mistrza Klasy”. Najlepszymi sportowcami poszczególnych klas zostali: klasa I – Natalia Pawłowska, klasa III – Magdalena Jarosz, klasa IV – Justyna Orzechowska, klasa V- Grzegorz Pawłowski, klasa VI – Bartek Olchawa, klasa VII – Kacper Goryl, klasa VIII – Łukasz Rosiek.
W tym dniu nie brakowało wspólnych zabaw, śmiechu, żartów i oczywiście lodów „Ekipa” 🙂 Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim mamom za przygotowanie i włączenie się w organizację tego dnia.

ZUMBA – filmik:

https://youtu.be/-j_DEUcycas

Zdjęcia można obejrzeć w galerii 🙂

Dzień MAMY I TATY

Dziś na tej scenie witamy Was

Kochani Rodzice to dla Was ten czas

Z okazji Dnia Mamy, z okazji Dnia Taty

Przedstawić chcemy cudowne klimaty

 

Dziś wszystkie wiersze, tańce piosenki

Rodzinnie ciepłe mają wydźwięki

Więc się rozsiądźcie, chusteczki wyjmujcie

Na mnóstwo wzruszeń się przygotujcie.

LINK DO PRZEDSTAWIENIA

https://youtu.be/dhpnOVld9eY

Pamiętajcie drogie mamy o tym, że jedna szczęśliwa mama jest lepszą nauczycielką, niż sto książek o wychowaniu. Natomiast „żadne dziecko, nie jest aż tak grzeczne, żeby mama nie cieszyła się, kiedy ono w końcu zasypia”.

 

Drodzy Rodzice zapraszamy Was teraz do wspólnej zabawy i rozpoznania swoich portretów. Życzymy powodzenia😊

wychowawcy klas młodszych

Wyniki konkursu z języka angielskiego „FORGET-ME-NOT”

22 kwietnia uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z języka angielskiego „Forget me not”.

Z przyjemnością ogłaszamy wyniki:

I miejsce: Jakub Rosiek

II miejsce: Kacper Olchawa

III miejsce: Oliwia Dziedzic

Do konkursu przystąpili również: Dawid Lipiński, Justyna Orzechowska,  Aleksander Gwiżdż, Szymon Gwiżdż, Patrycja Jarosz, Bartosz Olchawa, Kacper Lipiński. Każdy uczestnik otrzyma dyplom i drobny upominek a wyróżnieni uczniowie nagrodę rzeczową. GRATULUJEMY!!!

230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dnia 30.04.2021 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odbyła się ona zdalnie . Zgromadzili przed komputerami uczniowie ubrani na galowo odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie wyznaczeni uczniowie przedstawili krótko historię podpisania dokumentu Konstytucji 3 maja. Na zakończenie uroczystości wszyscy obejrzeli dokumentalny film „Konstytucja 3 Maja – historia prosto z Zamku”. Dziękujemy wszystkim za udział w upamiętnieniu tej ważnej dla Polski rocznicy.

XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Motywem przewodnim XIII Ogólnopolski Tygodnia Biblijnego były słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Przedmiotem lektury Piątego Narodowy Dnia Czytania Pisma Świętego była Ewangelia według św. Marka. Celem tego wydarzenia jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Nasi uczniowie również włączyli się w uroczyste czytanie Pisma Świętego. W dniu 26 kwietnia o godz.18.00 zgromadzili się online, aby czytać fragmenty Ewangelii według św. Marka. Pismo Święte jest ważną księgą w życiu każdego chrześcijanina i często powinniśmy po nie sięgać .Obecnie teksty biblijne można zainstalować w telefonie w formie różnych aplikacji. W ten sposób można mieć biblię cały czas przy sobie i czytać ją w np. w drodze do pracy, w podróży lub wtedy, gdy mamy wolną chwilę. Choćby krótki fragment, kilka wersetów, a potem przeczytane fragmenty wprowadzać w codzienne życie. Dziękujemy uczniom z kl. IV –VIII za wspólne czytanie Pisma Świętego i zachęcamy do codziennego rozważania słów Ewangelii i innych ksiąg zawartych w Biblii.

22 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI – KONKURS!

22 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI PDF-1-1

Eliminacje do Rejonowego Konkursu Recytatorskiego w Lipiu

Dnia 12 kwietnia odbyły się w naszej szkole eliminacje do Rejonowego Konkursu Recytatorskiego w Lipiu. W związku z istniejącą sytuacją odbyły się one online. Wzięło w nich udział 13 osób z klas I-VIII. Po długich naradach komisja zdecydowała o tym,że naszą szkołę będą reprezentować:
I kategoria kl.I-IV
Emilia Gwiżdż i Justyna Orzechowska
II kategoria kl. V-VIII
Oliwia Dziedzic i Paulina Bednarek
Dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom: Natalii Pawłowskiej, Magdalenie Jarosz, Dawidowi Lipińskiemu, Anecie Rębilas, Aleksandrowi Gwiżdżowi, Szymonowi Gwiżdżowi, Magdalenie Pawłowskiej, Kacprowi Lipińskiemu, Jakubowi Rośkowi.
Trzymamy kciuki za nasze reprezentantki!