Get Adobe Flash player
Imieniny: Emilii Iwony
Życie szkoły

 Wycieczka klas 0-III

 

W piątek 5 października uczniowie klas młodszych wybrali się na wycieczkę do Łososiny Dolnej.

  Pierwszym punktem wycieczki był spektakl „Orlątko” wystawiany w Centrum Kultury, przygotowany dla dzieci z okazji 100 – Lecia Odzyskania Niepodległości. Wszyscy uczniowie brali aktywny udział w przedstawieniu. Razem z Legionem Krasnoludków recytowały, śpiewały i maszerowały, wszystko po to, żeby pomóc im w odzyskaniu niepodległości i uwolnieniu „Orlątka”.
  Po pełnym wrażeń przedstawieniu udaliśmy się do piekarni gdzie dzieci zwiedzały zakład, przyglądały się z bliska pracy piekarzy. Miały niepowtarzalną okazję obserwować cykl produkcyjny pieczenia chleba i bułek. Wrażenie na dzieciach zrobiły duże rozmiary maszyn służące do wyrobu ciast oraz piece piekarnicze.
Po zapoznaniu się z pracą piekarzy udaliśmy się do remizy straży pożarnej. Już samo wejście na  główny plac wzbudziło u dzieci zafascynowanie oraz wielki podziw. Panowie strażacy stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili dzieciom licznych atrakcji. Dzięki ich życzliwości, dzieci mogły z bliska przyjrzeć się tak ciężkiej pracy, miały one możliwość zobaczyć i dotknąć niemal każdej rzeczy. Panowie pokazali dzieciom wozy strażackie, oraz sprzęt ratowniczy.  Zademonstrowano również działanie samochodu z wysięgnikiem do zadań specjalnych. Dzieciaki wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo- gaśniczych. Wielką atrakcją  dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków, wejście do wozów strażackich  oraz próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru.
  Po tak pouczającej lekcji udaliśmy się na posterunek policji by przyjrzeć się z bliska pracy policji. Wizyta rozpoczęła się na recepcji, gdzie serdecznie przywitał nas pan komendant  będący naszym przewodnikiem. W czasie spotkania pan policjant udzielił dzieciom informacji na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, przypomniał uczniom o konieczności jeżdżenia w fotelikach samochodowych. Dzieci miały okazję zobaczyć wiele sprzętów pomocnych w codziennej pracy policjantów, w tym pałkę policyjną, broń, kajdanki, ochraniacze, słuchawki wyciszające, kaski. Ochotnicy mogli je przymierzyć. Uczniowie nie omieszkali skorzystać z okazji, aby usiąść choć na chwilę wewnątrz radiowozu, dodatkowo pan komendant zademonstrowała sygnał świetlny i sygnały dźwiękowe.
  W czasie wycieczki do Łososiny Dolnej   dzieci zobaczyły również jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka.  Uczniowie dowiedzieli się w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są sposoby przekazywania informacji na odległość oraz jakie są etapy drogi listu od adresata do odbiorcy.
  Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Podczas wizyty w bibliotece uczestnicy mieli możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni i zapoznania się z biblioteką. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek oraz dowiedziały się jak należy dbać o książki.