Get Adobe Flash player
Imieniny: Arnolda Jozefa Konrada
Życie szkoły

Niezwykła lekcja historii

 

Nasza szkoła współorganizowała uroczystości upamiętniające żołnierza AK Tadeusza Biedronia „Kmicica”, które miały miejsce w Stańkowej, w niedzielę 25 września 2016 r. Głównym organizatorem był Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu, a w uroczystości wzięło też udział Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK oraz dr Dawid Golik z IPN.

Tadeusz Biedroń, dziewiętnastoletni żołnierz AK, został postrzelony przez Niemców w Stańkowej w 1944 roku. Przewieziono go do Nowego Sącza, gdzie mimo brutalnego przesłuchiwania nie zdradził towarzyszy, czym przypieczętował swój wyrok śmierci. Miejsce jego pochówku nie jest znane. Dlatego rodzina zainicjowała budowę krzyża i odsłonięcie tablicy, upamiętniającej tego bohatera, w miejscu jego pojmania.

Delegacja dzieci z naszej szkoły uczestniczyła w poświęceniu miejsca pamięci. Pod krzyżem złożyliśmy wiązankę biało czerwonych kwiatów i zapaliliśmy znicz. Następnie wzięliśmy udział w mszy odprawionej w intencji Tadeusza Biedronia. Przed jedenastą natomiast w naszej szkole pani dyrektor Bożena Wrona przywitała organizatorów, rodzinę „Kmicica” i zgromadzoną publiczność, rozpoczynając spotkanie edukacyjne. Uczniowie klas IV, V i VI zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, a następnie wysłuchaliśmy prelekcji dr Dawida Golika na temat ruchu oporu w latach II wojny światowej na ziemi sądeckiej. Pan Tomasz Kosecki z kolei przybliżył postać i koleje losu Tadeusza Biedronia, a rekonstruktorzy zaprezentowali umundurowanie, ekwipunek i broń partyzancką, co wzbudziło szczególne zainteresowanie uczniów.

Była to dla nas wyjątkowa okazja, żeby zatrzymać się i zastanowić nad historią, która działa się w naszym najbliższym otoczeniu. By oddać hołd bohaterowi sprzed lat i wyrazić pamięć o tych wszystkich, którzy narażali życie za wolną ojczyznę. Mogliśmy przy tym uświadomić sobie, że to co działo się niegdyś w naszej okolicy miało związek z losami całego kraju – i że nasza mała ojczyzna tak kiedyś, jak i współcześnie, stanowi częścią większej całości. Wydarzenie sprzed lat sprowokowało też do zastanowienia: jakie jeszcze historie i tajemnice kryje nasza rodzinna ziemia?

Uroczystość ta stała się niepowtarzalną lekcją historii nie tylko dla naszych uczniów, gdyż na korytarzu szkolnym przygotowano wystawę dotyczącą czasów okupacji, a sami uczniowie włączyli się w przedsięwzięcie, przygotowując montaż słowno – muzyczny, nawiązując do historii sprzed lat.