Get Adobe Flash player

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
Imieniny: Julii Danieli

Warning: Parameter 1 to plgContentSIGPlus::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/event.php on line 67

Międzygminny Konkurs Recytatorski

Międzygminny Konkurs Recytatorski to przedsięwzięcie, które już od 20 lat cieszy się ogromną popularnością i odgrywa bardzo ważną rolę w naszym środowisku szkolnym i lokalnym. W 1993 roku, kiedy na terenie naszej gminy nie było jeszcze zwyczaju organizowania międzyszkolnych konkursów, postanowiliśmy, że zorganizujemy Gminny Konkurs Recytatorski, aby garstka naszych uczniów mogła doskonalić swoje umiejętności i rozwijać uzdolnienia. W 1994 roku w naszej szkole odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski, który szybko stał się konkursem Międzygminnym. Najpierw zaprosiliśmy do współpracy Gminę Laskowa, a potem inne: Gródek nad Dunajcem i Łącko. Na przestrzeni lat obserwowaliśmy, jak rozwijają się nasi uczniowie i jak wspaniałą formą kształcenia prawdziwych talentów stały się spotkania w naszej szkole. Każdy nauczyciel polonista, który rzetelnie podchodził do swojej pracy, mógł się przekonać, że tak było w istocie. Przykłady sukcesów uczniów  naszej szkoły to: Wioletta Orzeł, Joanna Bednarek, Justyna Rębilas, Justyna Pajor i Natalia Orzeł, która w roku 2009 zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych, a w 2010 roku była najlepsza. W 2011 i 2012, reprezentując już Gimnazjum w Łososinie Dolnej również była laureatką .

Nagrody dla uczestników tego konkursu w każdym roku funduje Rada Gminy w Łososinie Dolnej, za co serdecznie dziękujemy!

Historia naszych spotkań wygląda następująco:

1994 Konkurs poezji patriotycznej
1995 Poezja K. K. Baczyńskiego
1996 Konkurs satyry i humoru
1997 Poezja Adama Mickiewicza
1998 Konkurs prozy o zwierzętach
1999 Konkurs poezji o matce
2000 W krainie baśni
2001 Legendy znane i nieznane
2002 Twórczość pełna wzruszeń-czyli spotkanie z Marią Konopnicką
2003 W służbie Bogu i ludziom-czyli twórczość księdza Jana Twardowskiego
2004 Konkurs Poezji Religijnej 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II
2005 Kochajmy przyrodę za jej piękno i dobrodziejstwa
2006 Wiersze o nadziei, miłości i wierze...-Beata Kołodziej
2007 Mój ulubiony wiersz
2008 Humor w literaturze
2009 Chwila radości z Janem Brzechwą
2010 Henryk Sienkiewicz – książę polskiej epiki
2011 Każdy z nas powołany jest do świętości! – beatyfikacja Jana Pawła II
2012 Rok 2012 - Rokiem Janusza Korczaka
2013 Poezja Mojego Serca /XX jubileuszowy/

 

***********************SPOTKANIE  JUBILEUSZOWE*********************** 

XX Międzygminny Konkurs Recytatorski w naszej Szkole przebiegał tym razem w szczególnej atmosferze. Jubileuszowe spotkanie zaplanowano tak, by było wyjątkowe. Zrodził się więc pomysł, by zaprosić laureatów naszego konkursu sprzed lat i posłuchać ich poezji dzisiaj. Niestety obecna rzeczywistość pokazuje, że osoby te nie mogły z różnych przyczyn przybyć w tym dniu do naszej szkoły. Aby więc uatrakcyjnić to niecodzienne spotkanie, poprosiliśmy jurorów o gościnny występ i włączenie się w zabawę polegającą na tym, że publiczność miała za zadanie rozpoznać postać na fotografii z dzieciństwa daną osobę, dla której stworzyliśmy krótką charakterystykę z dozą dobrego humoru. Oto one:

1. Wychowywała się ta osoba w bibliotece szkolnej. Do przedszkola jej nie przyjęto, bo nie umiała zawiązywać sznurowadeł. Pierwsze recytacje miały miejsce pod biurkiem w sekretariacie szkoły. Dlaczego pod biurkiem? Co ma wspólnego z hazardem? Już jako dziecko osoba ta grywała w Lotto z Panią z biblioteki. Trafili czwórkę. Całkiem niedawno trafiła się podobna wygrana. /Wojciech Papaj/

2.Osoba zawsze grzeczna. W piaskownicy, kiedy kolega nie pożyczył wiaderka, niepostrzeżenie zakopuje mu łopatkę w piasek. Jako dziecko nie rozstaje się z ulubionym misiem. Sukcesy: jest ich mnóstwo, ale żeby nie było zbyt łatwo zdradzimy jeden; osoba ta grała w orkiestrze smyczkowej. Ściągała na maturze z matematyki, ale pomogła innym, przekazując ściągę. Z pewnością nie jest to matematyk, ale człowiek, który potrafi wszystko! /Barbara Cetnarowska/

3.Osoba, która już jako dziecko zna swoją wartość. Jej droga życiowa to: „raz na wozie, raz pod wozem”. Żeby zdążyć na ważny egzamin, wsiada na rower i pokonuje trasę 25 kilometrów. Pierwszy raz widzi pociąg w piątej klasie szkoły podstawowej podczas wyjazdu na pielgrzymkę do Częstochowy. Osoba bardzo wrażliwa, a życie jej nie rozpieszczało. Wszystko, co osiągnęła to praca własnych rąk. Jej sukcesy - to lek na całe zło. Osoba, która była niepozorna i wciąż niedoceniana, ale wielka dusza zawiodła ją do sukcesu. /Wójt Gminy Łososina Dolna/

4.Osoba nieśmiała, zawsze bujała w obłokach, jako dziecko szukała skarbów w ziemi i twierdziła, że zostanie archeologiem. W piłkę grała w butach na obcasie. Zawsze lubiła książki, czytając wyruszała w magiczny świat baśni. Niegdyś skakała po drzewach, a dzisiaj twardo stąpa po ziemi. /Lidia Kowalczyk/

5.Jako dziecko ma swoje zdanie. Po wykonaniu zdjęcia u fotografa osoba ta zdziwiła się, że mama podpowiada, aby podziękowała. Nie zrobiła tego, bo usłyszała, że zdjęcia będą za tydzień. Zabawy dziecięce  to tajne bazy w lesie, liny szałasy pułapki aż do momentu ucieczki przed wilkiem, którym okazała się młoda sarenka.Wielka artystyczna dusza! Pierwsze utwory wygrywała na organce ustnej, później akordeon, flet prosty, saksofon, pianino, gitara i bongos. /Mateusz Pławecki/

Nie było łatwo zgadnąć, o którą postać chodziło. Publiczność miała spore problemy z właściwym określeniem naszych gości, którzy włączyli się w zabawę i zgodzili się na prezentację poezji własnego serca. Recytacje zachwycały słuchaczy. Oczywiście Pan Mateusz Pławecki, który jako jedyny wielokrotny niegdyś laureat naszych konkursów przyjął zaproszenie, po raz kolejny pokazał prawdziwy kunszt recytatorski. Jego gościnny występ wzruszył słuchaczy do łez. Emocje były wielkie, uczniowie oglądali przepiękną niezapomnianą lekcję. Dziękujemy mu również za piękne zdjęcia, bo trzeba dodać, że jest on dzisiaj wspaniałym fotografem.

Mgr Maria Firlej przygotowała krótką prezentację, w której zawarta jest historia naszych spotkań i laureaci z poszczególnych lat. Osiągnięcia naszych uczniów, w wielu przypadkach już absolwentów zostały zaprezentowane w formie zdjęć z poszczególnych lat  i w prezentacji. Oto wyjątkowe przykłady osiągnięć naszych  uczniów.

     rok  2012  Natalia Orzeł   I miejsce                        rok 2010 Natalia Orzeł I miejsce
     rok 2013   Natalia Orzeł  II miejsce,                       rok 2010 Justyna Rębilas II miejsce
     ale już jako absolwentka  naszej szkoły            rok 2010 Patrycja Pacholik III miejsce 

 

 

 

 

 

 

Jest nam niezmiernie miło, że zaszczycili nas swą obecnością nie tylko gospodarze naszej Gminy i członkowie komisji oceniającej, ale również goście w osobach: Stanisław Szudek dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, mgr Maria Grzegorzek obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Rojówce, która przed laty pracowała w naszej szkole i przez 10 lat była dyrektorem oraz redaktor Gazety Krakowskiej Wojciech Chmura. Dziękujemy serdecznie za obecność i uświetnienie  naszej ważnej uroczystości.