Get Adobe Flash player

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
Imieniny: Julii Danieli

Warning: Parameter 1 to plgContentSIGPlus::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/event.php on line 67

Szkolne Koło Caritas

Kolęda Misyjna 

Radość chrześcijańska, jeśli jest prawdziwa, staje się darem dla drugich. O tym, już po raz kolejny przypominali Kolędnicy Misyjni odwiedzając w styczniu mieszkańców naszej wioski. Oprócz głoszenia Dobrej Nowiny o narodzeniu Pana, misyjny wymiar kolędy wyrażał się również w zbieranych ofiarach. W tym roku zgromadzone pieniądze są przeznaczone na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie. 

 

Podaruj Komuś Święta 2017

W dniach 18-20 grudnia przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję  Podaruj Komuś Święta. Poprzez tę akcję chcieliśmy wesprzeć osoby starsze, samotne, schorowane, dla których okres świąteczny nie zawsze kojarzy się z radością. Uczniowie ze starszych klas przed wigilią odwiedzili seniorów z naszej miejscowości wręczyli im przygotowane paczki i złożyli im życzenia Bożonarodzeniowe. Biorąc udział w tego typu akcjach nie tylko sprawiamy radość innym ale także uczymy dzieci jak pomagać innym. Samolubność i egoizm odchodzą, a empatia pojawia się w na- szych sercach. 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę akcję .

 

 

 

Kolęda Misyjna

W tym roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzieli udział  w Kolędzie Misyjnej. Kolęda rozpoczęła się wspólną modlitwą i uroczystym rozesłaniem grup. Dzieci pięknie przebrane wyruszyły z ze swoją misją po całej wiosce. Uczniowie bardzo chętnie, co roku włączają się w tę akcję, która daje im dużo radości i uwrażliwia ich  na potrzeby innych. Zebrane pieniądze w całości przeznaczane są na potrzeby dzieci z krajów misyjnych.

 

 

 KOLĘDA MISYJNA 2015

 

 

IX Spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Grybowie

17 czerwca  swoje doroczne święto obchodziły Szkolne Koła Caritas. Tym razem spotkanie odbyło się w Grybowie, w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, i zarazem Sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej.  Członkowie Szkolnych Kół Caritas przybyli, aby ofiarować Bogu trudy całorocznej działalności. Nie zabrakło wśród nich także przedstawicieli  Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły.  Nasze koło reprezentowały dziewczyny z kl. IV : Agnieszka Orzechowska, Anna Rosiek, Angelika Garbacz, Jolanta Garbacz, Patrycja Rechul i Edyta Rębilas. 

Najważniejszym wydarzeniem była oczywiście uroczysta Msza św., którą poprzedził występ Zespołu Muzycznego działającego przy Bazylice św. Katarzyny w Grybowie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Słowik- dyrektor Caritas diecezji rzeszowskiej. To właśnie w diecezji rzeszowskiej powstało 20 lat temu pierwsze, nie tylko w Polsce, ale też na świecie, Szkolne Koło Caritas.

Do Grybowa przybyło blisko 1400 osób przynależących do 63 Szkolnych Kół Caritas z diecezji tarnowskiej. Wśród tych młodych ludzi byli  uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych, a nawet małe dzieci należące do Przedszkolnego Koła Caritas. Na stadionie Ludowego Klubu Sportowego " Grybovia "  miała miejsce agapa.

Młodzi mieli okazję do wzajemnej integracji, którym towarzyszyły tańce, śpiewy i poczęstunek, w postaci grillowanej kiełbaski.

Bardzo miło będziemy wspominać to wydarzenie, które było okazją do integracji Szkolnych Kół Caritas i podziękowania wszystkim wolontariuszom za czas i pracę włożoną w niesienie pomocy potrzebującym.

                

KOLĘDA MISYJNA

02 stycznia 2015r uczniowie z naszej szkoły już po raz kolejny prowadzili misyjne kolędowanie. Rozpoczęło się ono Mszą św. o godz. 9.00 w kaplicy w Stańkowej gdzie młodzi kolędnicy zostali pobłogosławieni i rozesłani z Kolędą Misyjną do domów naszej parafii. Mali Kolędnicy, wyruszyli w pięciu grupach prezentując krótki program oraz zbierając dobrowolne datki. Uczniowie w kolorowych strojach, przemierzali wioski, by zapukać do domów i opowiedzieć o losie swoich rówieśników z krajów misyjnych. Kolędnicy przypomnieli również, że Chrystus narodził się dla wszystkich, a wielu ludzi w krajach misyjnych jeszcze Go nie zna. W tym roku zebranymi ofiarami (zebraliśmy niebagatelną sumę 3 500 zł) kolędnicy wsparli projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga oraz Indii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kolejny raz kolędnicy pomogli także szpitalowi im. bł, Jana Beyzyma w Bangadou w Republice Środkowoafrykańskiej. Szpital prowadzony przez diecezję tarnowską posiada 50 łóżek dla chorych, blok operacyjny,salę porodową i aptekę. Każdego roku przyjmowanych jest około 4,5 tys. pacjentów, z których hospitalizowanych jest ponad 2 tysiące. Więcej niż ponad połowę pacjentów stanowią dzieci w wieku do 5 lat. Leczone są tam także dzieci z ciężkim niedożywieniem. Zebrane przez nas pieniądze pomogą też w prowadzeniu przedszkola, dożywaniu dzieci w świetlicy środowiskowej w Republice Środkowoafrykańskiej. Tarnowska misjonarka Ewa Gawin, pracująca w Kamerunie, chciałaby dokończyć budowę szkoły dla głuchoniemych. Natomiast pracujący w Republice Konga ks. Bogdan Piotrowski ma w planach rozbudowanie szkoły przy parafii w Brazzaville. Ponadto, chciałby zorganizować dożywianie oraz formację dzieci i młodzieży. Uczestnicząc w takiej akcji dzieci w piękny sposób pomagają swoim rówieśnikom z dalekich krajów. Problemy dzieci w krajach misyjnych nasilają się jeszcze bardziej w sytuacjach kryzysowych, w krajach, gdzie panuje wojna i prześladowania chrześcijan. Tam dzieci narażone są na głód, choroby, niedożywienie, osierocenie, a często także na śmierć. Usłysz płacz dzieci, pomóż Boga im zanieść. Ma toto ti amolenge - To nasze wołanie - tak brzmi refren hymnu i równocześnie hasło tegorocznych Kolędników Misyjnych. Wszystkim kolędnikom i darczyńcom składamy wielkie „Bóg Zapłać” za tak wielkie okazane serce.

 

 

 SZKOLNE KOŁO CARITAS ROZDAJE PACZKI SAMOTNYM I POTRZEBUJĄCYM!

W połowie grudnia 2014 roku wolontariusze naszego szkoła Caritas przygotowali kiermasz charytatywny w czasie którego sprzedawano upieczone przez Panie mgr Ewę Rosiek oraz mgr Joannę Orzechowską mufinki i babeczki. Celem kiermaszu było zebranie funduszy do przygotowania paczek świątecznych dla osób starszych, będących w trudnej sytuacji materialnej. Po zakończonej akcji uczniowie działający w naszym kole Caritas udali się do domów osób samotnych z życzeniami bożonarodzeniowymi i przygotowanymi przez nich podarunkami.

                       

                      

 

 

ŚWIECE WIGILIJNEGO DZIEŁA POMOCY DZIECIOM

Jak co roku również i w tym, uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w sprzedaż wigilijnych świec Caritas. Dzieło to nieprzerwanie prowadzone od ponad 20 lat, na stałe wpisało się także w naszej społeczności szkolnej w tradycję przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Świece z logo Caritas zapalane w czasie Wigilii i stawiane na świątecznym stole, obok dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa, są już stałym elementem świątecznej pamięci o potrzebujących. Hasłem tegorocznej akcji były słowa: „Dziecko sercem rodziny”. Tegoroczną akcję sprzedaży świec przeprowadzili Dominika Rosiek, Klaudia Serafin, Patrycja Firlej, Piotr Kołodziej.

 

 

 

BARANKI WIELKANOCNE

 Wielkanocne Baranki  to drugie, obok Jałmużny wielkopostnej, przedsięwzięcie przynależące do Wielkanocnego Dzieła Caritas. Jest ono prowadzone przez cały okres Wielkiego Postu aż do Wielkanocy. Celem akcji jest przede wszystkim kształtowanie charytatywnych postaw wiernych, uwrażliwianie na ubóstwo i cierpienie ludzi chorych oraz zbiórka ofiar na ich leczenie. Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas jak co roku  zajęły się rozprowadzaniem cukrowych  baranków z logo Caritas. Akcja odbywała się przez dwie niedziele  przy kościele w Żbikowicach oraz przy kaplicy w Stańkowej . Ofiary składane przy nabyciu wielkanocnego baranka tarnowska Caritas przeznacza na cele związane z opieką nad chorymi.

 

                      ODWIEDZINY SAMOTNYCH OSÓB Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Przed Świętami Zmartwychwstania Pana Jezusa dzieci ze Szkolnego Koła Caritas przygotowały paczki  wielkanocne dla czterech samotnych i schorowanych osób z naszej wsi. W paczkach  znalazły się  najpotrzebniejsze  produkty żywnościowe, czekolada i  baranek wielkanocny symbolizujący Chrystusa Zmartwychwstałego . Dzieci przekazały też  życzenia z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego od całej społeczności szkolnej.

 

 

                                                       PALEMKI WIELKANOCNE

 Już po raz drugi  dzieci ze Szkolnego Koła Caritas wykonały palemki wielkanocne, Kwiaty do palemek dzieci robiły w domach samodzielnie lub  przy pomocy swoich mam . Akcja ma  na celu uwrażliwienie uczniów naszej szkoły   na los chorych  dzieci, które żyją tuż obok nich. Ofiary składane przez wiernych parafii Żbikowice zostały przeznaczone na leczenie chorego Kacperka 

                          

                                                   KONKURS PALM WIELKANOCNYCH 

Jak co roku w Niedzielę Palmową odbył się konkurs palm wielkanocnych organizowany przez naszą szkołę  oraz ks. Proboszcza Antoniego Marka. Celem konkursu jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz rozwijanie umiejętności plastycznych. Palmy wykonane na konkurs nawiązywały zarówno formą jak i surowcem do tradycyjnych palm wielkanocnych występujących od dawna na naszej ziemi. Wykonywane były z naturalnych surowców: trzcina pospolita, "bazie" gałązki wierzbowe. Elementem uzupełniającym były także suszone i barwione kwiaty, wstążki i kwiaty wykonane z bibuły. Wszystkie palmy były bardzo piękne i kolorowe.
 
Komisja konkursowa przyznała:
I miejsce: Justyna Puchal z rodziną
II miejsce: Piotr Rębilas z rodziną
III miejsce: Serafin Krystian z rodziną 
Wyróżnienie: Urszula i Marta Sarota, Kacper Lipiński, Artur Filipek, Jakub i Patryk Kołodziej.
 
Nagrody książkowe oraz słodycze ufundował ks. Proboszcz. 
 
 

 

 KOLĘDA MISYJNA

 

 

Okres Bożego Narodzenia 2013 roku to czas, w którym kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej  już dwudziesty pierwszy raz przemierzali wioski i miasta, by dzielić się radością z pamiątki narodzin Zbawcy świata. Jak co roku grupy kolędnicze z naszej szkoły włączyły się w to dzieło pomocy dzieciom z krajów afrykańskich. W tym roku Kolęda Misyjna przebiegała pod hasłem  "Samu bana ke kuha", tzn. aby dzieci mogły usłyszeć. Pięć grup kolędniczych  z naszej szkoły wraz z opiekunami kolędowało, aby pomóc dzieciom z Kongo zrealizować swoje marzenia.

Grupy kolędujące:

I grupa

Opiekun: pani Bednarek Danuta

Kolędnicy: Orzeł Mikołaj, Rechul Dawid, Goryl Łukasz,

II grupa

 Opiekun: pani Zelek Stanisława

Kolędnicy: Orzechowska Agnieszka, Orzechowski Piotr, Orzechowski Mateusz , Dziedzic Bartłomiej,

III grupa

Opiekun: pani Orzechowska Joanna

Kolędnicy: Sarota Marta, Sarota Urszula, Firlej Patrycja, Firlej Radosław

IV grupa

Opiekun: pani Firlej Maria

Kolędnicy: Rosiek Dominika, Garbacz Wioletta, Puchal Justyna , Bednarek Robert

V grupa

Opiekun: pani Rosiek Ewa

Kolędnicy: Rosiek Anna, Goryl Marcin, Kołodziej Piotr, Filipek Artur, Serafin Krystian, Serafin Monika , Serafin Klaudia , Rosiek Jakub

Dzieci  w takiej akcji nie tylko ofiarowują swój czas i wysiłek  dla innych, ale uświadamiają sobie, że na świecie są biedne oraz opuszczone dzieci, które potrzebują pomocy. Uwrażliwiają się na potrzeby swoich rówieśników i kształtują w sobie poczucie wdzięczności dla bliskich, za to co sami posiadają. Serca odwiedzonych mieszkańców okazały się bardzo czułe na potrzeby dzieci z Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Konga, co zaowocowało zebraną kwotą pieniędzy w wysokości 1200 zł. 

Dziękujemy dzieciom za kolędniczy trud, nauczycielom za opiekę nad dziećmi, parafianom za serdeczne przyjęcie naszych małych misjonarzy. Bóg zapłać.

 

  

Akcja Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” 

Wigilia, to czas kiedy jesteśmy razem. Wspólnym chwilom towarzyszy cudowna świeca. Wskazuje ona na Jezusa, ma również przypominać nam o potrzebujących pomocy o których przypomina nam również puste miejsce przy stole. Po raz kolejny członkowie Szkolnego Koła Caritas rozprowadzali świece wigilijne. Akcja odbywała się w trzecią i czwartą niedzielę adwentu po Mszy Św. W kaplicy w Stańkowej oraz w kościele w Żbikowicach. Dzieci odwiedziły również niektórych parafian w domu, świece również można było nabyć w szkole. Jak co roku parafianie nie zawiedli, za życzliwość i ofiary z całego serca Bóg zapłać. Akcja ta odbywa się po raz dwudziesty na terenie całej Polski pod hasłem „Rozjaśnij dzieciom przyszłość”. Dzieci z biedniejszych i wielodzietnych rodzin będą mogły pojechać na wakacje i ferie za pieniądze zebrane ze sprzedaży świec. Również przed Świętami Bożego Narodzenia zostały zakupione produkty żywnościowe dla samotnych i potrzebujących z naszej wioski. W paczkach świątecznych znalazły się najpotrzebniejsze artykuły żywnościowe, ale również coś słodkiego. Nie mogło zabraknąć również życzeń świątecznych od Szkolnego Koła Caritas.


 

 

 

 

HISTORIA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

Szkolne Koło Caritas założone zostało z inicjatywy ks. Antoniego Marka i katechetki mgr Haliny Stanuch Aktem Powołania z dnia 13 grudnia 2006 roku. Ta katolicka organizacja uczniowska na zasadzie wolontariatu włącza się w działalność charytatywną w szkole  oraz w Parafii, a także realizuje zadania wskazane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. W obecnym czasie opiekunem duchowym organizacji jest nadal Ks. Antoni Marek, a w organizowaniu działalności pomaga mu katechetka mgr Ewa Rosiek. Inicjatywy Szkolnego Koła Caritas to zadania zapisane w planie pracy na każdy rok szkolny, który kończy się podsumowaniem podczas Zjazdu Szkolnych Kół Caritas.

 Oto zasady, jakimi kierują się w działaniu młodzi wolontariusze:

·         zgodna współpraca w zespole,
·
         wzajemny szacunek i zrozumienie,
·
         odpowiedzialność za podjęte zadania.
Uczą się:
·
         szacunku dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych,
·
         słuchania innych i rozumienia ich potrzeb,
·
         umiejętności dokonywania właściwych wyborów i dojrzałych decyzji.

Tak więc Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej w Stańkowej działa już 6 lat. Do koła należą wszyscy uczniowie klas IV-VI. Chcą robić coś dobrego, sami rozglądają się za ludźmi, którym trzeba pomóc. Systematycznie spotykają się, aby uzgodnić plany działania. Odwiedzają samotne osoby, rozmawiają z nimi, pomagają swoim kolegom w nauce, chętnie poświęcają swój wolny czas dla innych. Od najmłodszych lat uczą się  miłości i miłosierdzia i zawsze z ogromnym zapałem podejmują się realizacji zadań. W okresie zbliżających się świąt Wielkanocnych, czy Bożego Narodzenia przygotowują dary żywnościowe, które zanoszą osobom samotnym. Akcję tę zawsze wspiera finansowo ks. Proboszcz Antoni Marek.

 

W Tygodniu Miłosierdzia  dzieci ze Szkolnego  Koła Caritas odwiedziły  w domach cztery osoby samotne z naszej wioski.  Dla  każdej z osób  przygotowały małe paczki żywnościowe.  Oprócz skromnej paczki,  podzieliły się z osobami starszymi uśmiechem i życzliwością, co w samotnym i trudnym życiu osób starszych jest bardzo potrzebne.  Mogły dostrzec,  że jeżeli podzielą się z drugim człowiekiem swoim wolnym czasem i dobrym słowem,  to również zostaną obdarowani radością z dzielenia się z bliźnimi, pamiętając słowa  Jana Pawła II:

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”