Szkolne Koło Caritas

Gala Wolontariatu w podzięce „SERCE SERCU”

Uczniowie naszej szkoły, którzy działają w Szkolnym Kole Caritas, pod opieką pani Agaty Zielińskiej oraz Ewy Rosiek wzięli udział w Gali Wolontariatu w podzięce „Serce Sercu” organizowanej przez Fundację Sądecką w Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju.

Do Krynicy pojechało dwunastu  uczniów: Rosiek  Dominik, Filipek Dawid, Bednarek Dorota, Rosiek Jakub, Kołodziej Patryk, Kołodziej Jakub, Lipiński Kacper, Bednarek Paulina, Rosiek Karolina, Firlej Julia, Jarosz Patrycja , Pawłowska Magdalena . 

Uczniowie odebrali podziękowania i wzięli udział w losowaniu nagród , niestety nikomu nie udało się nic wylosować ,mamy nadzieję, że w przyszłym roku los się do nas uśmiechnie . Podczas gali gwiazdą główną wydarzenia był Wacław Cieślik znany jako "KORDIAN" . Wystapili także laureaci konkuru Sądeckie Młode Talenty: Julia Wincenciak znana z programu The Voice Kids, Jakub Szwala na instrumentach akordeon oraz heligonka, a także Sandra Marmon z pokazem baletu. Po zakończeniu Gali każdy mógł poczęstować się drożdżówką , pysznym spaghetti i soczkiem pomarańczowym.

            Akcja "Serce-Sercu"cieszy się ogromną popularnością na Sądeczyżnie i jesteśmy z tego dumni ,że mogliśmy również wziąć udział w tej akcji  przez  zbiórkę żywności dla osób najbardziej potrzebujących.

Kolęda misyjna

Tak, jak każdego roku, tak i w tym roku uczniowie naszej szkoły wyruszyli po świętach z kolędą misyjną. Oprócz postaci Maryi czy św. Józefa w kolędzie misyjnej pojawiają się takie postaci jak pasterze, królowie, Afrykańczycy, Latynosi czy Indianie. Cały dochód z kolędowania przeznaczony jest dla dzieci z krajów misyjnych, które dopiero poznają Ewangelię o Jezusie Chrystusie. W przeciągu kilkunastu ostatnich lat kolędnicy misyjni wsparli już wiele projektów. To właśnie dzięki nim udało się wybudować szkoły, szpitale i studnie w wielu krajach Afryki, Ameryki Południowej i Azji.

Życzenia dla seniorów

Jak co roku uczniowie naszej szkoły, którzy działają w Szkolnym Kole Caritas odwiedzili seniorów z naszej wioski z życzeniami świątecznymi oraz ze słodkim upominkiem.

Serce Sercu

W dniu 13.12. 2019r. wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w akcji Fundacji Sądeckiej „Serce Sercu” Akcja ta polega na zbiórce żywności dla najuboższych rodzin aby na Święta Bożego Narodzenia niczego nie zabrakło na stole.  Przy koszach rozstawionych w sklepie Biedronka  w Łososinie Dolnej dyżurowali uczniowie naszej szkoły: Dominik Rosiek, Dorota Bednarek, Jakub Rosiek, Dawid Filipek, Łukasz Rosiek, Jakub Kołodziej, Dawid Orzechowski, Patrycja Jarosz, Julia Firlej, Karolina Rosiek  pod opieką pani Agaty Zielińskiej oraz Ewy Rosiek.  Angażowanie się w tego typu akcje wpływa pozytywnie na  postawę i zachowanie uczniów.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

W niedzielę 8.12.2019r. uczniowie naszej szkoły działający w Szkolnym Kole Caritas rozprowadzały Świece Wigilijne, które jak co roku zapalimy na wigilijnym stole. Pozyskane podczas akcji fundusze umożliwią zapewnienie dzieciom z całej Polski ale i też za granicą naszego kraju wakacyjnego wypoczynku, bezpłatnych posiłków, stypendiów oraz wsparcia w rehabilitacji i leczeniu. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

 Historia Szkolnego Koła Caritas

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi

Szkolne Koło Caritas założone zostało z inicjatywy ks. Antoniego Marka i katechetki mgr Haliny Stanuch Aktem Powołania z dnia 13 grudnia 2006 roku. Ta katolicka organizacja uczniowska na zasadzie wolontariatu włącza się w działalność charytatywną w szkole  oraz w Parafii, a także realizuje zadania wskazane przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. W obecnym czasie opiekunem duchowym organizacji jest nadal Ks. Antoni Marek, a w organizowaniu działalności pomaga mu katechetka mgr Ewa Rosiek. Inicjatywy Szkolnego Koła Caritas to zadania zapisane w planie pracy na każdy rok szkolny, który kończy się podsumowaniem podczas Zjazdu Szkolnych Kół Caritas.

 Oto zasady, jakimi kierują się w działaniu młodzi wolontariusze:

  • zgodna współpraca w zespole,
  •  wzajemny szacunek i zrozumienie,
  •  odpowiedzialność za podjęte zadania.
    Uczą się:
  • szacunku dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych,
  • słuchania innych i rozumienia ich potrzeb,
  • umiejętności dokonywania właściwych wyborów i dojrzałych decyzji.

Tak więc Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej w Stańkowej działa już 13 lat. Do koła należą wszyscy uczniowie klas IV-VI. Chcą robić coś dobrego, sami rozglądają się za ludźmi, którym trzeba pomóc. Systematycznie spotykają się, aby uzgodnić plany działania. Odwiedzają samotne osoby, rozmawiają z nimi, pomagają swoim kolegom w nauce, chętnie poświęcają swój wolny czas dla innych. Od najmłodszych lat uczą się  miłości i miłosierdzia i zawsze z ogromnym zapałem podejmują się realizacji zadań. W okresie zbliżających się świąt Wielkanocnych, czy Bożego Narodzenia przygotowują dary żywnościowe, które zanoszą osobom samotnym. Akcję tę zawsze wspiera finansowo ks. Proboszcz Antoni Marek.

Free Joomla templates by L.THEME