Biblioteka szkolna

BIBLIOTEKA POLECA 02.06.2020r.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

BIBLIOTEKA POLECA 29.05.2020r.

Dzień Dziecka

 

BIBLIOTEKA POLECA 27.05.2020r.

Biblioteki mobilne

 

BIBLIOTEKA POLECA 26.05.2020r.

Kilka porad jak się uczyć!

 

BIBLIOTEKA POLECA 22.05.2020r.

22 maja Światowy Dzień Zwierząt

 

BIBLIOTEKA POLECA 21.05.2020r.

Wirtualne Targi Książki

 

BIBLIOTEKA POLECA 20.05.2020r.

Biblioteki mobilne

 

BIBLIOTEKA POLECA 19.05.2020r.

Trochę nietypowe biblioteki.

 

BIBLIOTEKA POLECA 18.05.2020r.

Muzea zapraszają.

 

BIBLIOTEKA POLECA 14.05.2020r.

Muzeum w Wadowicach on- line.

 

BIBLIOTEKA POLECA 13.05.2020r.

W hołdzie książkom...

 

BIBLIOTEKA POLECA 12.05.2020r.

Kartka z kalendarza.... Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

BIBLIOTEKA POLECA 08.05.2020r.

Czy język polski jest trudny dla obcokrajowców?

 

BIBLIOTEKA POLECA 06.05.2020r.

Dzień Europy

 

BIBLIOTEKA POLECA 29.04.2020r.

Relaks z Quizem literackim

 

BIBLIOTEKA  POLECA 28.04.2020r.

Czy warto czytać komiksy?

Niektórzy konserwatywni miłośnicy książek nie cenią komiksów jako wartościowej literatury. Dużo obrazków, mało tekstu. Jednak to właśnie dzięki kolorowym obrazkom komiksy są tak lubiane przez najmłodszych! Obecnie mają swoich miłośników w każdej grupie wiekowej.

Trochę historii

  • W XIX wieku komiksy funkcjonują jako śmieszne opowieści obrazkowe. To właśnie wtedy publikowano krótkie i zabawne historyjki w odcinkach. Zakłada się, że właśnie dzięki komediowemu charakterowi zyskały swoją nazwę (od ang. comic ‘komiczny’), choć początkowo we Francji nazywano je historiami obrazkowymi (histoires en images), a w Wielkiej Brytanii i USA − przygodami (adventures)
  • W XX wieku komiksy nabrały charakterystycznego wyglądu: były krótkie i składały się z kilku obrazków w formie paska, z tekstem wpisanym w typowe dla gatunku dymki. Tworzono je jedynie w czarno-białej kolorystyce, dopiero w połowie XX wieku pojawiły się dodatkowe barwy.
  • Początkowo te zabawne historyjki kierowane były głównie do dorosłych, dziś komiksy mają rzeszę fanów również wśród najmłodszych czytelników. Więcej na:  https://dziecisawazne.pl
  • Pierwsze polskie komiksy ukazały się w naszym kraju po odzyskaniu niepodległości, a ich popularność wzrosła w okresie międzywojennym.

Koziołek Matołek- to jedna z najgłośniejszych bajkowych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Została stworzona w 1933 roku przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki). Książeczka była jednym z pierwszych w Polsce – a z czasem stała się i najpopularniejszym komiksem dla dzieci. Koziołek Matołek wszystkie głupstwa popełnia z wdziękiem, ma młodzieńczą ciekawość świata i dziecięcą wrażliwość.

Czy wiecie, że... w PRL Koziołek Matołek był na cenzurowanym. Bajki o koziołku uważane były za szkodliwe.

  • Najdłużej ukazującą się polską serią komiksową jest  "Tytus, Romek i A’ Tomek"  Henryka Jerzego Chmielewskiego wydawaną od roku 1957 do dziś, co czyni ją rekordzistką na polskim rynku wydawniczym! Henryk Jerzy Chmielewski, czyli słynny Papcio Chmiel jest autorem historii o dwójce przyjaciół z harcerstwa - Romku i A'Tomku i małpie - Tytusie de Zoo. Bohaterowie w każdym tomie komiksu podróżują do innych miejsc, a scenki humorystyczne z ich udziałem przemycają wiedzę z zakresu geografii, historii czy przyrody.

  • Czy wiecie, że...2009 rok oznaczał dla Papcia Chmiela wyróżnienie w postaci trzech znaczków pocztowych z wizerunkami Tytusa, Romka i A'Tomka. Seria została wprowadzona do obiegu. W tym samym roku  Henryk Chmielewski namalował mural w Muzeum Powstania Warszawskiego.